Po katastrofalnih poplavah v mesecu avgust 2023 smo takoj aktivno začeli z iskanjem strokovnjakov, kot so geologi, gradbeniki, statiki za izdelavo projektov sanacij plazov, ki ogrožajo hiše, ceste ali ostalo javno infrastrukturo. Vsi pozvani strokovnjaki se na naše prošnje odzivajo in pridejo na teren. Strokovnjaki po prvem ogledu podajo priporočila in usmeritve za izdelavo kakovostnega popisa za izbiro projektanta za izdelavo projekta sanacije. Projektanti po prejemu naročila takoj odidejo na teren ter na podlagi ugotovljenega stanja začnejo z izvedbo geoloških raziskav, ki so pogoj za izdelavo kakovostnih sanacijskih načrtov. Vsak projekt moramo pred izvedbo posredovati v potrditev na Državno tehnično pisarno. Po potrditvi je izpolnjen pogoj, da lahko izvedemo naročilo, in smo upravičeni do državnih sredstev z naslova sanacij. V letošnjem letu imamo na Občini Kamnik v planu izvesti vsa evidenčna naročila za izdelavo projektov sanacij plazov in začeti z izvedbo nujnih sanacij.
V Stahovici so dela zaključena.
V Prapreče so vgrajeni piloti za zaščito brežine ter izvedeno odvodnjavanje območja plazu. Dela se bodo nadaljevala tudi v naslednjih dneh. V teku so laboratorijske raziskave materialov pridobljenih iz vrtin ter izdelava projekta sanacije območja.
Za sanacijo plazov v Lanišah, Tunjicah ter Zagorici nad Kamnikom je bila vsa potrebna dokumentacija preko portala poročaj predana na MNVP. Takoj po prejemu pogodbe o financiranju se bodo pričela izvajati dela.
Tekoče se izvajajo tudi evidenčna naročila za strokovni nadzor nad izvedbo in koordinacijo varstva in zdravja pri delu na gradbišču. V pregled in recenzijo je bilo posredovanih več projektov, za katere čakamo recenzijsko poročilo in odobritev. Glede na prejete recenzije s strani Državne tehnične pisarne projektanti izvajajo popravke in odgovore.
V teku so izdelave projektov sanacije za plazove, ki so v različnih fazah izdelave v naseljih Laniše, Kamniška Bistrica, Stolnik, Stahovica, Krivčevo, Košiše, Potok v Črni, Zgornje Stranje, Žale, Zakal, Snovik, Poreber, Žaga, Podgorje, Kršič, Briše, Županje Njive, Stari grad, Hrib pri Kamniku ter več lokalnih cestah. Ko s strani DTP prejmemo poročilo o recenzije se takoj pričnejo aktivnosti za dopolnitve oz. dodatne obrazložitve. Takoj po prejeti pozitivni recenziji se pričnejo postopki za izvedbo JN za izvedbo sanacije in izdelavo investicijske dokumentacije ter posredovanje vseh potrebnih dokumentov na MNVP, za sklenitev pogodbe o financiranju sanacije.
Sproti se z lastniki zemljišč, kjer potekajo sanacije, dogovarjamo in sklepamo pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij.
Aktivirana je tudi ekipa Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki opravlja oglede, ugotavlja stanje po izvedenih sanacijah ter delih in podaja nova poročila in priporočila.
Na plazu Blate in plazovih ob hudourniku Blate in Bistričica so aktivirani različni strokovnjaki ( geologi, hidrologi, vodarji, …). Na območju plazu Blate so bile izvedene prve osnovne geološke in geomehanske raziskave, ki bodo omogočale osnovo za pripravo projektne naloge za izbiro izvajalca geoloških in geomehanskih raziskav celotnega območja. Prav tako so strokovnjaki na območju plazov postavili različne sisteme za spremljanje stanja na plazu ter sonde za spremljanje temperature ter ostalih parametrov. S strani strokovnjakov je bila podana informacija, da so se razmere na samem plazu Blate umirile. Težavo predstavlja vodotok Bistričica, ki je spodkopal brežine, ki so postale nestabilne, zato se izvajajo pomiki ter manjši podori. Konec meseca junija je bil na pobudo Občine Kamnik ter Krajevne skupnosti Kamniška Bistrica sklican sestanek z državnima sekretarjema, predstavniki Državne tehnične pisarne, predstavnikom Direkcije Republike Slovenije za vode, projektantom in hidrologom. Ogledali smo si stanje na terenu, se dogovorili o aktivnostih in nalogah za naprej, da se projekt premakne iz mrtve točke in aktivno pristopi k sami sanaciji na plazu Blate, Korošaku ter hudourniku Bistričica in ukrepe izvede še pred obilnim dežjem, ki vsako leto prizadene to območje v poletnih in jesenskih mesecih. Dodatno je bila pregledana struga potoka Blatnica in območje tako imenovanega Tratnikovega grabna. Večji del gruščnatih nanosov po strugi Bistričica izvira iz območja potoka Blatnica. Večji del nanosov Tratnikovega grabna pa izvira iz večjega usada visoko v zaledju hudournika. Ocenjena prostornina tega usada znaša 8.000 m3. Izdelana je bila projektna naloga za projektiranje ureditev strug Bistričice in Korošaka, ki je v domeni Direkcije Republike Slovenije za vode. Projektna naloga za zgornji del plazu Bistričice je pripravljena. Pripravljena pa bo tudi projektna naloga za ukrepe na območju Tratnikovega grabna. V Klemenčevem je nameščena nova naprava za spremljanje stanja vodotoka Bistričica.
Skupaj si prizadevamo in želimo, da v najkrajšem možnem času pridobimo projekte sanacij plazov in odobritve s strani Državne tehnične pisarne, da bi zagotovitvi občankam in občanom, da bodo lahko varno živeli na svojih domovih.
V primeru poslabšanja stanja občanke in občane prosimo, da nas o tem obvestijo, da bomo takoj po prejemu obvestila tudi ukrepali.
Na območju Občine Kamnik poteka več delovišč sanacijskih obnov vodotokov in hudournikov. Direkcija RS za vode je na podlagi izdelanega programa sanacije za izvedbo ureditev vodotokov po poplavah, skupaj s podjetje
Hidrotehnik d. o. o. in Nivo Eko d.o.o., ter podizvajalci izvaja sanacijo po poplavah. Z urejanje in sanacijami vodotokov po poplavah se v prvi vrsti zagotavlja večja pretočnost, čiščenje naplavin in plavja ter zavarovanja poškodovanih brežin vodotokov. Direkcija Republike Slovenije za vode je pripravila
posebno aplikacijo, preko katere lahko spremljate delovišča koncesionarja v občini Kamnik:
https://poplave2023.evode.si/%23.
Na Prisojni poti poteka prestavitev poškodovane fekalne kanalizacije in nadaljevanje sanacije zemeljskega plazu. Za zaključek sanacije plazu so bila potrebna dodatna dela za zavarovanje izkopa, ki so bila uspešno izvedena. Gradbena dela izvaja podjetje VBT, d. o. o., gradbeni nadzor nad sanacijo vrši geomehanik Martin Vrabec s.p., na podlagi predhodno izdelanega načrta PZI. Vrednost dodatnih del je ocenjena na 41.500 evrov. Po končani sanaciji plazu na tem območju, bo sledila obnova javne infrastrukture na občinski cesti Prisojna pot (t.j. fekalna kanalizacija, meteorna kanalizacija in ceste).
Podjetje KPK d.o.o. je na cesti Tunjice – Komenda uredilo dodatni prepust za odvajanje meteorne vode in očistilo obcestne kanale, kar preprečuje izpiranje materiala iz vozišča, ter v zimskem času poledenelost odseka.
V okviru prizadevanj za izboljšanje prometne varnosti v Spodnjih Stranjah (odsek Kamnik (Mekinje) – Stahovica na območju Spodnjih Stranj) Občina Kamnik izvaja merjenje hitrosti s prikazovalnikom »Vi vozite«.
Ta prikazovalnik (spodaj med fotografijami) je namenjen ozaveščanju voznikov o hitrosti njihove vožnje ter spodbujanju k večji odgovornosti v prometu.
Cilj teh meritev je zmanjšati tveganje za prometne nesreče, predvsem v bližini šol, pešpoti ter stanovanjskih območij. Z uporabo prikazovalnika želimo povečati zavedanje voznikov in zmanjšati število prekoračitev hitrosti.
Zato vas vljudno prosimo, da vozite previdno in v skladu z določili cestno-prometnih predpisov.
Zahvaljujemo se vam za sodelovanje in upoštevanje prometnih pravil, saj bomo le tako skupaj prispevali k večji varnosti na naših cestah.
Na fotografiji spodaj je prikazan grafikon hitrosti za mesec januar 2025, na levi strani prikaz v smeri Kamnika in na desni strani prikaz v smeri Stranj.
V preteklem tednu je izvajalec del družba GP Resnik, d. o. o. nadaljeval z deli izgradnje zunanje ureditve na območju UN K9 Šole, in sicer je nadaljeval z ureditvijo prometnih površin na zahodnem delu objekta Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije – ZZZS.
Na predmetnem območju je bil položen geotekstil ter izvedeno nasutje ustroja voziščne konstrukcije, položeni so bili granitni robniki in izveden del odseka kanalizacije za odvajanje padavinskih voda s prometnih površin vključno s peskolovi, požiralniki ter jaški. V brežini ob stopnicah, ki omogočajo dostop iz Ljubljanske ceste in OŠ Toma Brejca so se nadaljevala dela za izgradnjo opornega zidu, in sicer izkop, nasutje, temeljenje, vezanje armature in opaženje, vgrajevanje betona bo izvedeno v tem tednu.
Na gradbišču stare šole Frana Albrehta je izvajalec del v preteklem tednu izvajal ločevanje različnih frakcij materiala in odvozu dela materiala z gradbišča. Del gradbenega materiala, ki je po predelavi – mletju primeren za ponovno uporabo bo izvajalec predelal in ga uporabil za zasip gradbene jame.
S strani vzdrževalca toplovodnega omrežja družbe Petrol d. d. in podizvajalca družbe Santosa, d. o. o., se pričakuje izvedbo ukinitve toplovodnega priključka stare šole.
Župan Matej Slapar je potrdil uredniški odbor za pripravo Kamniškega zbornika št. XXVIII – 2026.
Predsednica uredniškega odbora je dr. Marjeta Humar, njeni člani so: dr. Helena Dobrovoljc, Tone Ftičar, Kristina Jamšek, prof., dr. Boris Kern, Andrej Kotnik, Vlado Motnikar, prof., Lidija Petek Malus, mag. Breda Podbrežnik Vukmir, mag. Anže Slana, Matej Slapar, Dušan Sterle, mag. Zora Torkar, dr. Jože Urbanija, dr. Branko Vreš.
Hkrati Občina Kamnik in Uredniški odbor Kamniškega zbornika 2026 vabita vse, ki so vam ljudje, zgodovina in prihodnost, gospodarstvo, kultura, narava, šport naše občine blizu, da s prispevkom sodelujete v Kamniškem zborniku 2026. Oddati ga bo treba na začetku letošnjega decembra. Prijavite se glavni urednici dr. Marjeti Humar na e-naslov: marjeta.humar@guest.arnes.si ali na telefon 031 564 705.
Občine Kranjska Gora, Žirovnica, Gorje, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Kamnik, Jesenice, Žiri, Trebnje, Solčava, Litija, Semič, Cerklje na Gorenjskem, Rogaška Slatina, Mestna Občina Krško in RTV Slovenija združene v konzorcij, smo s projektom Izvedba sončnih elektrarn v lasti občin in ostalih javnih zavodov uspešno kandidirale na drugem prijavnem roku Javnega razpisa MOPE za sofinanciranje izgradnje novih naprav za Proizvodnjo električne energije iz sončne energije na javnih stavbah in parkiriščih za obdobje 2024 do 2026 (oznaka: NOO - SE OVE 2024) in smo upravičene do vseh zaprošenih sredstev. Vrednost nepovratnih sredstev znaša za celoten konzorcij 1.933.667,80 evrov, vrednost nepovratnih sredstev za Občino Kamnik pa znaša 38.544 evrov.
Omenjeni projekt postavitve sončnih elektrarn na različnih javnih objektih v lasti občin je usmerjen v povečanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov in prispevanje k zelenemu prehodu. Projekt vključuje izvedbo sončnih elektrarn, ki bodo izvedene po različnih shemah priključitve. V okviru projekta so izbrani naslednji objekti: glasbene šole, vrtci, osnovne šole, kulturni domovi, stavbe, v katerih delujejo čistilne naprave, zdravstveni domovi, občinske stavbe in drugi, ki se nahajajo v omenjenih občinah/javnih zavodih.
Občina Kamnik namerava v okviru omenjenega projekta v letošnjem letu sofinancirati postavitev SE na objektu Vrtec Antona Medveda Kamnik – Enota Sneguljčica.
Upravičeni stroški:
- nakup in vgradnja naprave za samooskrbo,
- pripadajoča električna inštalacija in oprema, vključno s transformatorsko postajo, če je le-ta zahtevana s strani soglasodajalca za priklop naprave za samooskrbo,
- priprava in izvedba gradbenih, obrtniških in instalacijskih del, ki so potrebni za izvedbo projekta,
- strokovni nadzor stroški storitev zunanjih izvajalcev za pripravo dokumentacije za izvedbo projekta.
Minister za javno upravo mag. Franc Props je v ponedeljek, 3. februarja 2025, obiskal Upravno enoto Kamnik, srečal pa se je tudi z županom Matejem Slaparjem.
V Upravni enoti Kamnik ga je sprejel načelnik Mihael Novak. Sledilo je srečanje z županoma Občine Kamnik Matejem Slaparjem in sosednje Občine Komenda Jurijem Kernom.
Minister je obisk zaključil z ogledom upravne enote in s srečanjem s tamkajšnjimi zaposlenimi.
Poročilo še sledi.