Glavni trg 24
1240 Kamnik
V četrtek, 8. maja 2025, je v Domu kulture Kamnik potekala svečana prireditev v počastitev 80. obletnice konca 2. svetovne vojne v Evropi. Dogodek je organizirala Zveza borcev za vrednote NOB Kamnik pod vodstvom predsednika Igorja Kanižarja, ki je podelil tudi zahvale in priznanja. Prireditev je spremljal bogat kulturni program. Župan Matej Slapar je v nagovoru spomnil, da poleg 80-letnice konca 2. svetovne vojne v Evropi obeležujemo tudi dan Evrope, »ki je praznik miru, povezovanja in skupne prihodnosti našega kontinenta«.
V uvodnem pozdravu je predsednik Zveze borcev za vrednote NOB Kamnik Igor Kanižar dejal: »Osemdeset let je minilo, osem desetletij od trenutka, ko je nad Evropo prvič po dolgih letih znova zasijala luč. Luč miru. Luč svobode. Luč, ki ni prišla sama od sebe – iztrgana je bila iz rok teme, z borbo, z upanjem, s krvjo. Končala se je druga svetovna vojna – spopad, ki je terjal na desetine milijonov življenj, razrušil mesta, izbrisal vasi in skoraj poteptal človečnost.«
Raper in igralec Darko Nikolovski je uprizoril monolog iz predstave Kajuh sem jaz, kjer je prikazal vojakove zadnje misli, preden je omahnil pod streli okupatorja.
Slavnostni govorec prireditve, minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, je partizane opisal kot pristne domoljube, »ki so s svojimi junaštvi branili predvsem svoj dom in rodno grudo ter se borili za svobodo svoje domovine, naše Slovenije.« Zasluge za danes samostojno Slovenijo je minister pripisal tudi Rudolfu Maistru: »V zadnjih nekaj več kot stotih letih smo Slovenke in Slovenci z orožjem v rokah štirikrat se uprli ter ohranili lasten dom, slovensko zemljo in svoj narod. Da danes lahko živimo v samostojni in neodvisni republiki Sloveniji, je še posebej zaslužen naš kamniški rojak, naš general Rudolf Maister, ki je s svojimi borci Sloveniji priboril Maribor in velik del Štajerske ter našo severno mejo. General in pesnik Rudolf Maister je vsem nam simbol in navdih odločnosti, poguma in pristnega domoljubja.«
Govorniki so opozorili tudi na aktualno dogajanje, ki se na trenutke zdi negotovo. Župan Matej Slapar je poudaril pomembnost ohranjanja miru, ki ni samoumeven: »Mir, svoboda in sožitje niso nekaj, kar bi bilo dano enkrat za vselej. So dragocenost, ki jo moramo vsak dan znova negovati in braniti – s kulturo spomina, z odgovornostjo do resnice in z zavestjo, da Evropa ni le skupnost držav, temveč skupnost vrednot.«
Prireditev je povezoval Goran Završnik, kulturni program pa so bogatili mešani pevski zbor Svoboda Mengeš pod vodstvom zborovodkinje Uršule Jašovec s pesmimi Ko v ranem jutru in Smrt v Brdih. Goran Peršin je v monologu uprizoril perspektivo umetnika, ki tudi v času vojne ostaja zvest samemu sebi, pod mentorstvom profesorja Matica Smolnikarja sta dijakinji Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra, Maša Kovič in Patricija Mohorič, interpretirali pesem Johna Lennona Imagine, Tone Ftičar je recitiral pesmi Ciproš in Poletno pismo, učenka Osnovne šole Šmartno, Hana Žavbi, pa je dogodek sklenila z recitacijo Kajuhove pesmi Ko človek bo človeka prepoznal.