Glavni trg 24
1240 Kamnik
Obisk državnega sekretarja Ministrstva za obrambo Rudija Medveda
Občino Kamnik je danes, v četrtek, 20. julija 2023, obiskal državni sekretar, pristojen za koordinacijo delovanja Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje in za vojaško dediščino ter za sodelovanje z reprezentativnimi sindikati na področju obrambe in poklicnih gasilcev in vodja izpostave Ljubljana Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje Tomaž Iglič. Ogledal sta si razmere po včerajšnjem neurju z vetrom. V Štabni sobi Občinskega štaba Civilne zaščite Kamnik je gosta sprejel župan Matej Slapar skupaj z namestnico poveljnika Občinskega štaba Civilne zaščite Brigito Vavpetič ter z vodjo včerajšnje intervencije PGD Kamnik Jožetom Oblakom.
Državnemu sekretarju je bil predstavljen potek včerajšnje intervencije, poleg tega pa smo dobili tudi povratne informacije o povračanju intervencijskih sredstev.
Državni sekretar Rudi Medved je ob obisku dejal, da bo država zagotovila povračilo stroškov, ko bodo znane grobe ocene intervencij s celotne države oziroma s strani vseh občin, ki so bile prizadete. Na podlagi grobih ocen se bo na državni ravni zagotovila finančna sredstva, ki se bodo razdeljevala na podlagi kriterij, določenih s povračili interventnih stroškov. Ob obisku je poudaril, da je Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije pospešilo postopke, da bi občine kar najhitreje dobile sredstva za odpravo posledic, prav tako pa bo Vlada Republike Slovenije dopolnila zakonodajo. Pohvalil je sodelovanje vseh zaščitno-reševalnih služb in dejal, da ima civilna zaščita Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje na voljo dovolj sredstev za odpravo posledic, zlasti folije. Z naravnimi nesrečami, kot jih imamo letos – od neurij do poplav – bomo morali po oceni državnega sekretarja Medveda računati tudi v prihodnje. »Zato moramo povečati sredstva za zaščito in reševanje tako na državni, kot na občinskih ravneh,« je še izpostavil Medved in pohvalil delo različnih služb, vpetih v intervencije. »Ob neurjih v zadnjem tednu se je pokazalo, da sistem zaščite in reševanja dobro deluje zaradi obveščanja in solidarne pomoči med občinami.«
Župan Matej Slapar je pri tem poudaril: »Hvala, ker ste prišli v občino in si ogledali stanje in posledice včerajšnjega neurja. Včeraj se je v občini Kamnik zgodil vrtinčast veter, ki je podrl vse pred sabo. Prišel je iz zahoda proti vzhodu Občine in naredil ogromno škode na objektih, odkril ogromno hiš in ruval drevesa ter naredil škodo na javni infrastrukturi kot tudi na poljščinah in kmetijskih pridelkih ter gospodarskih poslopjih. Iskreno sem hvaležen PGD Kamnik, ki je koordiniral intervencijo od včeraj od približno 14.30 ter razporejal na teren ostala gasilska društva. Klicev je bilo preko 300. Iskrena hvala vsem gasilskim društvom GZ Kamnik, hvala tudi pogodbenim podjetjem, med katerimi naj omenim Komunalno podjetje Kamnik, d. o. o., Žurbi in Elektro podjetja, ki so poleg gasilcev reševali stanovanjske objekte in ostalo infrastrukturo. Stanje je bilo na terenu hitro sanirano, kar nekaj časa pa bo še trajalo, da bomo vse zadeve sanirali in stanje vzpostavili v normalo. Nastala škoda je velika in upamo, da bomo pridobili tudi finančna sredstva s strani države za sanacijo nastale škode.«
Vodja intervencije, predsednik PGD Kamnik Jože Oblak pa je med drugim dejal: »Zadnja takšna primerljiva intervencija je bila leta 2014. Gre za večji obseg intervencije, največji problem je bil, da je šlo za območje mestnega jedra in je bilo zajetih več objektov, prizadete so bile večje infrastrukture tako kot so šole in vrtci. Sistem vodenja in koordiniranja intervencij je narejen tako, da koordinacijo vodi PGD Kamnik, seveda pa se pri sami intervenciji aktivira tudi društva na območjih, ki so prizadeta. Ko ugotovimo, v katero smer je šlo v neurje, enote so takoj aktivirane. Včeraj smo v začetku pridobivali informacije o poškodbah na par sekund in je bilo zadeve težko koordinirati. Ob tem selekcioniramo kaj je pomembno in kaj manj pomembno. Ljudje so v takšni in drugačni stiski. Na podlagi prakse in izkušenj je pomembno to, da se ljudi obišče. Lokalna društva dobijo naloge po prioritetnem spisku, ki opravljajo delo na terenu. Vsaka enota javlja stanje osrednji enoti, ki razporeja enote po terenu. Na terenu je bilo včeraj 230 gasilcev na terenu. Delo koordinira občinski štab Civilne zaščite Kamnik, ki nam omogoča vso logistiko v materialnih sredstvih. In tako je bilo tudi včeraj.«
Občinski štab Civilne zaščite Občine Kamnik bo pripravil grobo oceno intervencijskih stroškov, ki bo posredovano Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje, in želimo si, da bo intervencijske stroške, nastale ob neurju, v okviru svojih pristojnosti Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije povrnilo.
Trenutno stanje na terenu
Danes je na terenu okoli 40 gasilk in gasilcev, ki prekriva strehe, odstranjuje drevje in opravlja dela z avto lestvijo.
Aktivirane so gasilske enote PGD Kamnik (3 ekipe), Tunjice (2 ekipi), Srednja vas (1 ekipa), Nevlje (1 ekipa), Sela (1 ekipa), Duplica (2 ekipi), Šmarca (1 ekipa), Gozd (2 ekipi)in Kamniška Bistrica (2 ekipi).
Do 14. ure je bilo zabeleženih 348 dogodkov.
Trenutno stanje na cestni in drugi infrastrukturi
Koncesionar, Komunalno podjetje Kamnik, d. o. o. občanke in občane obvešča, da se izvajajo dela na cestni in komunalni infrastrukturi.
Odstranila so se tudi podrta drevesa pri šolah in vrtcih ter na otroških igriščih.
Ceste so normalno prevoze, vzdržuje se najbolj poškodovane odseke cest.
Popolne zapore:
Poškodovano je bilo območje pokopališča Žale in Nevlje.
Po informacijah koncesionarja še vedno velja posebna previdnost.
Občina Kamnik pa na območjih podprtega drevja opozarja na izjemno previdnost.
Preklic preventivnega prekuhavanja za vse vodovodne sisteme
Komunalno podjetje Kamnik, d. o. o. občanke in občane obvešča, da se na vodovodnih sistemih, kjer se voda redno pripravlja, danes izvaja dezinfekcija pitne vode brez motenj, zato preklicujejo priporočilo preventivnega prekuhavanja pitne vode. Odvzeti so bili tudi vzorci pitne vode za laboratorijske analize.
Voda v vodovodnem sistemu Iverje, se kot običajno distribuira brez predhodne priprave.
Vzpostavitev električne energije
Po podatkih Elektro Ljubljana, nadzorništvo Kamnik, je po večini v občini že zagotovljena električna energija.
Šest transformatorskih postaj v zaključnem delu doline Črne do jutri ostaja še brez električne energije, gre za postaje Vinski vrh, Črnivec, Kališe, Zgornje Kališe, Zavrh in Kuhar. V Tuhinjski dolini v naselju Briše do jutrišnjega dne ne bo električne energije.
Za ta območja se že intenzivno dela na pripravi del za jutrišnji dan, kjer bodo dela opravljala ojačane delovne skupine in sanirale omrežje v najkrajšem možnem času.
Možnosti izredne denarne pomoči
Center za socialno delo Osrednja Slovenija – Vzhod občanke in občane obvešča o možnostih pravice do izredne denarne pomoči. Znano je, da so poškodovani nekateri domovi in da bo sanacija škode povezana z visokimi stroški. Center za socialno delo se želi vključiti z različnimi oblikami pomoči za posameznike in družine ter na ta način razbremeniti stisko ljudi, ki je v teh dneh nastala zaradi gmotne škode in posledic neurja.
Občani lahko uveljavljajo pravico do izredne denarne socialne pomoči za stroške, ki so nastali zaradi naravne nesreče, če posameznik oziroma družina stroškov ne more pokriti z lastnim dohodkom.
Vlagatelj mora v vlogi natančno navesti, za kakšen namen potrebuje pomoč in opredeliti višino sredstev, ki jih potrebuje. Prejeto pomoč je nato dolžan porabiti za namen, za katerega mu je bila dodeljena.
Obstoječi krivdni razlog se pri uveljavljanju pravice do izredne denarne socialne pomoči zaradi elementarnih nesreč, izključi - #vloga za izredno denarno socialno pomoč je dostopna na eUprava - Vloga (gov.si)
https://e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=4045.