Glavni trg 24
1240 Kamnik
Jasna Samarin predstavlja svoj zadnji cikel in povzema, kaj je zadnjo bistevno pri njenem umetniškem izražanju: »Slikarstvo zame ni samo tiho tkanje notranjega duhovnega sveta s pomočjo likovne govorice v slikarsko delo, temveč je nenehno preizpraševanje razumevanja že znanega in nadgradnja le tega s pomočjo slikarske invencije, izvirnosti in samoniklosti. Bistvo slikarskega dela pa je tudi to, da ne izhaja le iz invencije, temveč ohranja tudi zmožnost kontemplacije, saj le slednja vzpostavi pristen dialog z gledalcem.«
V zadnjem ciklu se Jasna posveča možganskim celicam, nevronom, ki kot drobni nevidni univerzumi vodijo naše delovanje. Osnova za njena dela so video zapisi in mikroskopske fotografije poškodovanih ali spremenjenih nevronov pod vplivom različnih substanc ali nevrodegenerativnih bolezni, kot so Alzheimerjeva bolezen, Pickova bolezen, Parkinsonova bolezen in ALS. Te celice so slikarkina inspiracija, vizualni problem, ki ga skuša približati gledalcu s povečavo - ti mali drobci pred nami oživijo na velikem platnu v obliki, ki smo jo nekje že videli, ki nas vleče vase, srka.
Slikarka Jasna Samarin (1966, Ljubljana) je študirala je na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje pri prof. Emeriku Bernardu v Ljubljani. Diplomirala je leta 1989. Kot štipendistka francoske vlade je med letoma 1990 in 1991 študirala na Beaux Arts v Parizu (ENSBA), med letoma 1989 in 1992 je nadaljevala tudi podiplomski študij slikarstva na ALUO v Ljubljani pri prof. Emeriku Bernardu. Od prve samostojne predstavitve leta 1989 v Kulturnem centru na Reki (Hrvaška), je imela več kot trideset samostojnih razstav doma in v tujini. Prav tako je sodelovala na mnogih domačih in mednarodnih skupinskih razstavah vse od leta 1988. Od leta 1989 je članica ZDSLU. Večkrat je bila nagrajena. Leta 1991 je prejela pohvalo francoske vlade v Parizu, leta 1992 odkupno nagrado na ex-temporu v Piranu, 1995 odkupno nagrado Mestne občine Ljubljana, v letu 2007 častno nagrado na Majskem salonu ZDSLU in 2023 bronasto nagrado na mednarodnem bienalu Etikete. Njena dela se nahajajo v nekaterih pomembnih zbirkah.
Vljudno vabljeni k ogledu prireditev ob letošnjem prazniku Občine Kamnik. Podrobnejši program z opisom prireditev si lahko ogledate TUKAJ.
Dobrodošli v Kamniku – Maistrovem mestu.
Fotografije: Dušan Sterle
Ob 150. obletnici rojstva in 90. obletnici smrti generala in pesnika Rudolfa Maistra – Vojanova je Vlada Republike Slovenije letošnje leto razglasila za leto generala Rudolfa Maistra. Ta veliki Slovenec se je rodil 29. marca 1874 v Kamniku, zato bomo tudi v Kamniku, Maistrovem mestu, počastili spomin na našega izjemnega rojaka.
Rudolf Maister - Vojanov ni bil samo borec za severno mejo in tisti, ki je ubranil in ohranil ozemeljsko celovitost naše domovine, temveč zelo vsestranska osebnost, pesnik, slikar in bibliofil. Letos bomo v Kamniku praznovali tudi njegovo 100. obletnico imenovanja za častnega meščana.
Spremljajte dogodke, ki se bodo odvijali ob letu generala Rudolfa Maistra in s katerimi bo Občina Kamnik z različnimi javnimi zavodi in drugimi organizacijami počastila spomin v Kamniku – Maistrovem mestu.